Údery - umístění

Napsal: Tenisobchod Publikováno: RADY TRENÉRA Vytvořeno: 2015-05-20 Kliknutí: 750 Komentář: 0


 Tenis je hra, ve které docílit vítězství není vůbec jednoduché. Tady bych rád ukázal něco málo z taktiky, pomocí které se vaše hra může zlepšit a tím se částečně přiblížit ke zmíněnému vítězství

 

Mezi základní údery patři :

forhend, bekhend, podání (servis), volej, smeč a kraťas (stop-ball, neboli drop-shot

 

)

 

Na obrázku vidíme 3 zóny pro základní údery

(Zde budu radit hlavně začínajícím a pokročilým nadšencům tenisu a ne závodním hráčům, kteří by tento druh informací už měli mít v malíčku, ale možná že i oni si zde najdou nějakou dobrou radu či myšlenku, kterou budou moci použit ve své hře).

 

 

 
Zóna 1

 

Aby se vaše údery nestali nahrávkou pro protihráče, musíte se snažit hrát dlouhé údery !

Je jasné, že ne vždy se vám to povede, ale jeden či dva špatné údery ještě nemusí znamenat konec výměny.

Je velmi důležité snažit se svého protihráče rozběhat, ale ne za cenu velkého rizika. Všeobecně plati, že nemusíte hrát přesně na čáry, i když pocit po povedeném úderu je nepopsatelný. Takže raději hrajte půl metru - metr od čáry a přinuťte tak soupeře k pohybu a následně k chybě.

 

 

 

Zóna 2

 

Tato část kurtu se nazývá střed kurtu a míče směřující do této zóny nejsou nijak těžké, spíše naopak - dávají nám šanci využít situace a po pohybu do míče přejít k razantnějšímu úderu a vypracovat si následně dobrou pozici pro ukončení výměny. Někdy se stává, že po kratším úderu přichází hned trest v podobě tzv. wineru - koncového úderu. Neznamená to však, že všechny údery dopadající do zóny 2 musí být zákonitě nahrávkami.

Musíme dát pozor na jednu zásadní věc a to jestli zrovna náš protihráč nehraje tzv. topspinové údery (údery s horní rotací, nebo tzv. liftované údery). To by znamenalo, že míč po odskoku nabere podstatně vyšší a delší odskok než po úderu přímém nebo jen málo liftovaném. Pak je délka úderu v pořádku, protože přece jenom se nepodaří a ani to není možné hrát ony zmiňované údery na základní čáru.

Poslední věc k úderům v zóně 2.

Pro zručnější hráče se často otvírají ve výměně ostré úhly, ze kterých jsou schopni tlačit své údery ven z kurtu a potom je logické, že musejí volit délku úderu v zóně 2, protože by jinak nebyli schopni ony nepříjemné krátké údery hrát. Na tyto údery dejte velký pozor, protože pokud nám stačí v zóně 1 pohyb k míči jenom do strany a lehce dopředu, tak věřte, že pro zmiňované krátké ostré míče musíte jít nejen ostře do strany, ale i rychle k míči a to už nemusí být taková legrace.

 

 

Zóna 3

 

Místo označeno jako zóna 3 je místo, kde se normálně základní údery nehrají tak často. Jedinou možností jak využít tuto část dvorce je , když se rozhodnete z taktického hlediska zahrát tzv. kraťas ( stop-ball , neboli drop-shot )

Musím se přiznat, že jde o můj velice oblíbený úder a mrzí mne, že je tak málo k viděni. Je pravda, že se nedá hrát často, ale věřte, že je to velký pomocnik v boji o vítězství. Tímto úderem se vám naskytne příležitost dostat protihráče do pohybu a tím rozhodit jeho hru.

Někteří hráči používají kraťas jako taktický úder i v případě, kdy se protihráč necítí na síti úplně jistý.

V každém případě se jedná o úder, který není vůbec jednoduchý. Často se říká, že je lepší zahrát méně riskantní kraťas, než riskovat kraťas hned za síť, který může skončit v síti nebo na vaší straně kurtu!

Poslední věc ohledně umístění kraťasu - z taktického hlediska je lépe hrát kraťas křížem a výš nad sítí!