Základní tenisové údery

Napsal: Tenisobchod Publikováno: RADY TRENÉRA Vytvořeno: 2015-05-20 Kliknutí: 3182 Komentář: 0


  
Forhend (forehand)
 
 

Forhend je úder, bez kterého se neobejde žádný tenista. Proč? Odpověď je jednoduchá: právě forhend je fyziologicky předurčený k tomu, aby se z něho stal agresivní a koncový úder. Při forhendu nám pracuje daleko více paže a k výslednému efektu nám dopomáhá práce horní části těla. Mezi hráči všech výkonnostních úrovní najdeme velké procento těch, kteří si bekhend obíhají právě proto, aby využili možnosti forhendu. 

 

 
 
Bekhend (Backhand)
 
 
Bekhend můžeme hrát buď jednou, nebo oběma rukama. Někteří hráči nemají bekhend tak agresivní jako forhend a tuto nevýhodu kompenzují právě jeho variabilitou. Bekhend totiž můžeme hrát jak s horní, tak i spodní rotací tzv. slajs (slice), ze kterého se díky svému nízkému odskoku může stát nepříjemná zbraň. To však neznamená, že při forhendu nemůžeme využít spodní rotace, jedná se pak ale o čistě defenzivní úder.
 
 

 
 
Podáni (Serve)
 
 
Podání, jak můžeme vidět u profesionálů, hraje v tenise velmi důležitou roli. Určitě se  jedná o technicky nejtěžší úder. Naše podání může být zbraň, ale také nám může situaci značně zkomplikovat. Při podání je nejdůležitější nadhoz míče. Neznamená to, že další věci jsou nepodstatné, ale věřte, že pokud nemáte správný nadhoz, tak vaše šance na odehrání míčku jsou mizivé.
 
 

  
 
Volej (Volley)
 
 
Volej je úder, který mnozí z nás moc často nepoužívají a jestli ano, tak jeho provedení nepůsobí vůbec jistě. Přitom se jedná o technicky celkem jednoduchou věc , oproti dalším úderům. Pochopitelně se používá více ve čtyřhře, ale jeho výhody se uplatňují stejně tak dobře i ve dvouhře. V poslední době můžeme vidět hrát tzv. topspinový volej. Jedná se o plnohodnotný úder z obou stran, ale míč je hraný bez dopadu .
 
 

 
 
Half-volej (half-volley)
 
 
Half-volej je úder spíše defenzivní a určitě se nehraje příliš často . Většinou jsme tento úder nuceni hrát tzv. v nouzi. Jedná se o situace, kde už časově nemůžeme zahrát volej nebo základní úder a jsme nuceni zahrát něco mezi .
Můžeme však vidět  i situace, kdy half-volej je hraný záměrně.
 
 
 

  
 
Smeč (Smash)
 
 
Smeč je úder, který je hodně podobný podání. Zásadní rozdíl je v tom, že míč má podstatně jinou rychlost, výšku a dráhu letu a proto je tento úder vnímán jako jeden z nejtěžších úderů.
 
 

 
 
Lob
 
 
Lob je úder, který je velmi praktický. Je technicky velice náročný, protože pokud se nám nepovede správná délka a výška lobu, tak se muže míč stát snadnou nahrávkou pro našeho protihráče.
 
 

  
 
Kraťas (Drop shot)
 
 
Kraťas, neboli zkrácení hry, je úder, který bychom neměli opomenout. Technicky se opět jedná o jeden z těžších úderů a podobně jako lob může jeho nesprávné provedení vést k nahrávce pro našeho soupeře. Proč je  zkrácení hry důležité? Je pravda, že i ne úplně povedený kraťas muže přinutit vašeho soupeře k chybě. Hlavně jedná-li se o soupeře, který se hůře pohybuje. Proto rozhodně doporučuji zařadit tento úder do vaší hry a nebát se hru zkracovat a tím vašeho soupeře rozběhat.
 
 

  
 
Prohoz
 
 
Prohoz je úder, který se hraje v momentu, když je váš soupeř na síti, nebo se snaží k síti dostat po nabíhaném úderu. Mnozí z nás znají tuto situaci a v daném momentu hrají prohoz s maximálním rizikem a umísťují míče blízko k čárám . Naopak, prohoz by jsme měli hrát v klidu a měli by jsme se soustředit na přesnost provedení.
 
 

zde múžete schlédnout spomalené záběry úderů profesionálú